Marketing4You Online marketing tervezés és kivitelezés

Időgazdálkodás – hogyan osszuk be az időnket vállalkozóként?

Mióta anya lettem, az időgazdálkodás témaköre kiemelten foglalkoztat. Hogyan lehet úgy sakkozni a rendelkezésre álló 24 órával, hogy minden beleférjen a napunkba? Néha zsonglőrnek érzem magam, ahogy egyszerre igyekszem ellátni a háztartás feladatait, foglalkozni a gyerekekkel, dolgozni és a férjemmel is minőségi időt tölteni.

Úgy gondolom, nem vagyok vele egyedül, ha azt mondom, gyakran érzem, hogy elfolyik az időm. Sok időgazdálkodással foglalkozó könyvet olvastam. Mi az ami nekem segít?

Időgazdálkodás az értékek mentén

Számomra sokat segít a napi, heti tervezés. Az, hogy átgondoltam a fő értékeket az életemben. Amikor sokasodnak a teendők és érzem, hogy kezdek feszült lenni, hátralépek egyet és onnan nézek rá újra az eseményekre. Tartok néhány perc szünetet, és arra gondolok, az értékrendszerem nyomán mi az ami fontos és mi az ami kevésbé az. Robin Sharma mondta, hogy egy feszült pillanatban gondoljunk abba bele, az adott dolog, ami miatt épp aktuálisan idegesnek érezzük magunkat, vajon fontos lesz-e nekünk egy év múlva?

időgazdálkodás, elfolyó idő
Salvador Dali: Elfolyó idő c. festménye

Gyakorlat mely segít az önismeretben és az időgazdálkodásban is

Hallottál már az Életkerék gyakorlatról? Röviden arról szól, hogy rajzolni kell egy kört, amit 8 egyenlő cikkelyre osztunk szét. A különböző cikkelyek életünk különböző területeit jelképezik pl. munka, családi élet, párkapcsolat, egészség, stb. Jelöld be minden területnél, mennyire vagy elégedett az adott életterületeddel 1-10-es skálán.

Ezen a linken konkrét kérdéseket és tippeket találsz a gyakorlathoz.

Ha ez megtörtént, érdemes egy másik kört is rajzolni, amin azt tünteted fel, mennyi időt szentelsz az életedből az egyes területeknek. Ez utóbbi számos időgazdálkodási ötlettel is szolgálhat.

Pl. ne lepődjünk meg, ha az egészségünk nincs jó állapotban, ha nem szánunk rá semmi időt, hogy mozogjunk, egészségesen étkezzünk.

Azt is érdekes megvizsgálni, ha azt feltételezem magamról, hogy nekem nagyon fontos a család, ugyanakkor a második körben látom, hogy alig szánok rájuk időt.

időgazdálkodás

Mire mennyi időt fordítasz? Hogyan osztod be az időd?

Érdekes és tanulságos lehet, ha 1-2 héten át egy időmérő alkalmazással méred, mire mennyi időt fordítasz. Nagyon jó lehet erre a célra az ingyenes Toggl alkalmazás. Sokunk számára okoz döbbenetet, ha szembesülünk pl. azzal, mennyi időt töltünk el a közösségi médiában céltalanul görgetve, azt várva, hogy jobban érezzük majd magunkat.

Hasznos lehet a telefonodon is megnézni, melyik applikáció mennyit van használatban.

Konkrét ötletek időgazdálkodás kapcsán

Veled is előfordul, hogy megígérsz valamit, túlbecsülöd a rendelkezésre álló időd, majd nem sikerül teljesíteni az adott ígéreted? Ez nem csak Téged tölthet el rossz érzéssel, de csalódást okoz annak is, akinek az ígéretet tetted.

Szeretnénk néhány tippel szolgálni, hogy ne ess máskor ebbe a csapdába:

  1. Ígérj kevesebbet, adj többet! Becsüld túl az időtartamot, amire szükséged lehet egy adott munka elvégzéséhez, majd adj hozzá 10%-ot, és ezt kommunikáld a másik félnek. Pl. ha egy munka elvégzéséhez 10 napra van szükséged, mondd azt, hogy 11 napba telik, így egyrészt magadnak is hagysz biztonsági tartalékot, másrészt a másik felet örömmel tölti majd el, ha hamarabb teljesíted a kérését, mint ígérted.
  2. Tedd fel azt a kérdést a megbízódnak, főnöködnek, mi az a legkésőbbi időpont, amikorra el szükséges készülnöd a munkával? Ezáltal tisztán láthatod, melyik feladatod mennyire sürgős a másik félnek.
  3. A haladásra koncentrálj és ne a tökéletességre. Sokan esünk abba a hibába, hogy a tökéletességet hajszoljuk és csak akkor szeretnénk kiadni a munkát a kezünkből, ha már tökéletesen hibátlan. Hallottad már Edison-tól a következő idézetet: „Nem buktam el, csak találtam tízezer utat, ami nem járható”
  4. Tűzz ki elérhető (és mérhető) célokat. A célkitűzés képessége hasonlít az izmok működéséhez. Minél többet gyakorolsz, annál jobban fog menni. Bill Gates mondta egyszer, hogy az emberek általában túlbecsülik, amit egy év alatt elérhetnek és alulbecsülik azt, amire 5 év alatt képesek. Te szoktál tervezni, azon gondolkodni, hol tart majd 5 év múlva az életed?
  5. „to do list”  helyett „to don’t list”-et írj. Vagyis ne a teendőidet vedd lajstromba, hanem azokat a tevékenységeket, amik hátráltatnak a munkavégzés során.

Csak rápillantok a Facebook-ra…. Csak gyorsan elolvasom ezt a cikket… hitegetjük magunkat, majd azt vesszük észre, hogy eltelt egy fél óta, óra, miközben görgetjük a hírfolyamot és nem történt tulajdonképpen semmi, csak elszaladt egy fél munkanap.

Az ötletek forrása: Dave Crenshow (keynote speaker, szerző, a LinkedIn Learning top 10 előadója)

időgazdálkodás

Nyerj időt! Szervezd ki a feladataid!

Vállalkozóként hogyan nyerhetsz több időt? Szervezd ki a nemszeretem feladatokat egy virtuális asszisztensnek, vagy marketing kivitelezőnek. Többekkel találkoztam már, akik nem szeretnek szöveget írni. Ők boldogan kiadják egy másik vállalkozónak ezt a feladatot, hogy ők addig az üzletük építésével foglalkozhassanak. Sokan tudják, hogy hasznos lenne a vállalkozásuk számára jelen lenni a közösségi médiában, de ők személy szerint nem rajonganak érte. Szervezd ki a közösségi média marketinget! Milyen feladatokat lehet még kiszervezni? Keress fel és egy ingyenes konzultáció keretében átbeszéljük!

Megjegyzés hozzáfűzése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük